Informacja o zespole ♬

przez | 19 września 2020

Skrzypomaniak jest zespołem instrumentalnym istniejącym od 1999 roku, składającym się z uczniów PSM I i II st. w Pabianicach, grających w różnych składach, od tria do kilkunastu członków, prowadzonym przez Annę Klubczewską, Początkowo był wyłącznie zespołem skrzypcowym.

Wychowankami zespołu byli między innymi słynni obecnie w kraju i za granicą instrumentaliści, którzy, mamy nadzieję, że dzięki Skrzypcomaniakowi pokochali kameralistykę – tacy jak wirtuoz skrzypiec – Robert Łaguniak, uczestnik Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, który dotarł do ostatniego etapu, koncertujący w duecie „Polish Violin Duo” na całym świecie i nagrywający płyty, Bartosz Skibiński – będący koncertmistrzem orkiestry symfonicznej w Danii, Magdalena Czestkowska grająca w ducie „Accorvion Duo”, altowiolista Gustaw Klubczewski grający z „Sinfonia Varsovia” i kwartetem „Vivenda String Quartet” oraz profesjonalnie zajmujący się realizacją nagrań.
Studentami Akademii Muzycznych byli i są dawni Skrzypcomaniacy: skrzypkowie: Katarzyna Nowak i Kamil Kociołek, altowiolista Leik Shah Bukhari i wiolonczeliści: Mateusz Marciniak i Weronika Przybyła. Była Skrzypcomaniaczka – Agnieszka Szynk, po ukończeniu Akademii Muzycznej w Łodzi pisze i publikuje regularnie artykuły w „Ruchu Muzycznym”.

Zespół Skrzypcomaniak brał udział w festiwalach i odnosił sukcesy na konkursach zespołów kameralnych między innymi w Warszawie (trzykrotnie na konkursie „Od Mozarta do MoCarta” z Grupą MoCarta), w Łodzi, Bystrzycy Kłodzkiej, Wrocławiu, Sierpcu, Gdyni, Gdańsku, Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.

Od kilku lat Skrzypcomaniak działa jako kwartet smyczkowy, składający się z trzech skrzypiec i wiolonczeli.

Obecny skład kwartetu istnieje trzeci rok i tworzą go uczniowie VI klasy PSM I st. w składzie: skrzypkowie: Agata Bara, Hanna Furmańska i Tomasz Michalak oraz wiolonczelistka Anna Jeżewska.

W aktualnym składzie zespół otrzymał wyróżnienie na XXIII Gdyńskim Konkursie Dziecięcej Kameralistyki Smyczkowej w Gdyni w 2023 r. oraz wyróżnienie w Konkursie online „W barokowym Stylu” w 2024 roku.